wtorek, 31 marca 2009

Elementarz Leszcza part.7 – podwójny szczyt/podwójne dno

Formacja Podwójny Szczyt przypomina literę M. Generalnie występuje pod koniec średnio lub długoterminowej zwyżki, tworzy się kilka tygodni i zapowiada zmianę kierunku ruchu. PS tworzą 2 szczyty oddzielone minimum. Minimum jest tu o tyle kluczowe, że po 2gim szczycie kurs powinien je przebić. Na podstawie odległości cenowej między szczytami a minimum można policzyć potencjalny zasięg spadku, np. szczyty spółki A to ok. 45zł, minimum między nimi to 42zł, więc 45-42=3zł i od poziomu minimum czyli 42zł odejmujemy 3zł, co daje potencjalny zasięg spadku na poziom 39zł. Przebicie minimum daje więc sygnał Sprzedaży.
Generalnie przy kształtowaniu pierwszego szczytu wolumen powinien wzrosnąć w stosunku do wcześniejszych sesji, przy minimum spaść, przy drugim szczycie też może urosnąć.
Może się też zdarzyć, że PSz powstanie w ciągu kilku sesji. Przykład: KGHM.
PS ukształtowane w zeszłym tygodniu, zasięg spadku zrealizowany z chwilową nawiązką w dniu wczorajszym. Dziś rano podobna rzecz mogła mieć miejsce na kontraktach na Miedź, minimum z zeszłej środy nie zostało przebite (kurs wczoraj na koniec zatrzymał się dosłownie na 0,xx od minimum, w trakcie sesji delikatnie tylko je naruszył, a dziś jak na razie +3% z hakiem, więc z tego tytułu sygnał sprzedaży nie został wygenerowany.

Przeciwieństwem PSz jest Podwójne Dno.

Edit z 6 września:
Przykład w większej skali to Groclin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz